Strona Instytutu
Zdjęcia pochodzą z serwisu AMW oraz www.hoogbouw.nl
Blog > Komentarze do wpisu
Nowe szanse dla portu?

Z gazety slowopodlasia.plZ Białej Podlaskiej do Dubaju
Białą Podlaską odwiedzili przedstawiciele dubajskiej spółki zajmującej się produkcją śmigłowców oraz eksploatacją złóż ropy i gazu ziemnego. Są zainteresowani importem żywności z południowego Podlasia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich drogą powietrzną z bialskiego lotniska.

Dopiero co pisaliśmy o wizycie w Białej Podlaskiej przyszłych inwestorów i akcjonariuszy portu lotniczego. Po zamontowaniu kamer wjazdowych na bramach warszawska spółka Biała Airport rozpocznie starania o zezwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego na otwarcie lotniska klasy 3C. Jest to standardowe lotnisko regionalne, jakim dysponują Kraków, Rzeszów, Gdańsk czy Poznań. – Do końca 2012 roku powinniśmy się z tym uporać. Najpóźniej w 2015 roku uruchomimy pierwsze loty cargo – zapewniał dyrektor spółki ds. rozwoju Piotr Kozłowski. Ale ambicje Biała Airport są dużo większe niż lotnisko cargo. Po zawarciu porozumienia z partnerami zachodnimi (z Francji, Belgii, Szwajcarii i USA) zamierza przekształcić lądowisko w nowoczesne lotnisko klasy 4E, umożliwiające lądowanie największych maszyn transportowych. Biała Podlaska byłaby wtedy centrum połączeń pomiędzy lotniskami we Francji, Rosji i Japonii.
W sobotę 24 września lotnisko w Białej Podlaskiej wizytował Mahammed Jaffar Al Ansari. Jak stwierdził prezes spółki Biała Airport Włodzimierz Judkowiak, jest to „przedstawiciel pierwszego garnituru światowego biznesu”. Firma rodziny Al Ansari, mieszcząca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zajmuje się eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz produkcją śmigłowców. Reprezentujący dubajską spółkę Quest Enterprises LLC Mahammed Jaffar Al Ansari oraz jego doradca Mokhammad Rokai są emisariuszami programu ZEA, mającego na celu pozyskiwanie najlepszej ekologicznej żywności dla tego kraju.
– Ich zamysł, mówiąc w skrócie, polega na tym, aby dziś zakupiona u nas żywność już następnego dnia trafiała na sklepowe półki w Emiratach – wyjaśnia Jerzy Trudzik, doradca prezydenta miasta ds. lotniska. – Jeśli arabscy przedsiębiorcy przystąpią do realizacji swych pomysłów, przy lotnisku powstanie centrum logistyczne zajmujące się badaniem żywności, wystawianiem jej odpowiednich certyfikatów oraz dokumentacją umożliwiającą odprawę towarów.


Przedstawiciele Quest Enterprises LLC po zapoznaniu się ze stanem infrastruktury lotniskowej w Białej Podlaskiej spotkali się z dziennikarzami. – Słyszeliśmy o wcześniejszych perturbacjach związanych z bialskim lotniskiem i o znikających inwestorach. Tym razem mieszkańcy nie powinni się niczego obawiać. Nasza firma ma odpowiednie doświadczenie oraz kapitał gwarantujący skuteczną realizację zamierzonego projektu – powiedział Mokhammad Rokai.
– Staramy się znaleźć wspólne korzyści związane z uruchomieniem bialskiego lotniska i rozwojem przemysłu rolno-spożywczego – dodaje prezes Judkowiak. – Ta intencja wpisuje się w projekt współpracy między rządami Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraje arabskie mają zarezerwowanych na ten projekt około 2 miliardów dolarów.


Ryszard Fedyk z gazety slowopodlasia.pl

poniedziałek, 21 listopada 2011, lubuskielotnisko

Polecane wpisy