Strona Instytutu
Zdjęcia pochodzą z serwisu AMW oraz www.hoogbouw.nl
Blog > Komentarze do wpisu
Z prasy: strefa ekonomiczna w porcie lotniczym
Z prasy:
Lotnisko: Przymiarka do strefy ekonomicznej w Białej Podlaskiej


W Białej Podlaskiej mnożą się pomysły wykorzystania terenów dawnego lotniska wojskowego. Najnowszy dotyczy utworzenia tam obszaru przemysłowego Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.W piątek po południu rozpoczęły się wstępne rozmowy na ten temat. Podobne strefy działają już m.in. w Lublinie, Zamościu i w Radzyniu Podlaskim.

W sprawę oprócz samorządu jest zaangażowana Agencja Mienia Wojskowego, która ma sporą część terenu lotniska – w pobliżu torów i niedaleko ul. Łomaskiej. AMW wcześniej starała się bez powodzenia sprzedać swoje tereny na lotnisku. Brakowało chętnych.

– Uczestniczący w rozmowach z przedstawicielami mieleckiej strefy reprezentanci Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Rozwoju Przemysłu mają kilka dni na zorientowanie się w możliwości wprowadzenia Euro-Parku na teren lotniska – mówi prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski.

Miasto jest drugim z właścicieli gruntów na lotnisku. Na obszar przemysłowy chce przeznaczyć około 10 ha.
Od kilku miesięcy AMW czeka na wydzielenie przez miasto tzw. ciągów komunikacyjnych na lotnisku.

– Przyszłe zagospodarowanie tych działek przez AMW będzie możliwe dopiero po podpisaniu z miastem porozumienia w tej sprawie i przeprowadzeniu podziału geodezyjnego – poinformował nas Maciej Macios z Agencji Mienia Wojskowego.

Jest też możliwy inny rozwój wypadków. Przed kilkoma tygodniami Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. powiedział nam, że 320 ha na części lotniska należącej do AMW może zostać przekazanych Białej Podlaskiej.

– Jeśli to będzie pomysł na publiczne użytkowanie i zostanie on wpisany do planu miasta i województwa, do chętnie się dogadamy. Musi to być jednak skonkretyzowane – obiecał minister
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/...LASKA/55338669Z mediów:
Inwestorzy z Dubaju wizytowali bialskie lotnisko


W sobotę bialskie lotnisko wizytowali potencjalni inwestorzy z Dubaju. Przedstawiciele firmy Ouest Enterpirses wyrazi wstępną chęć współfinansowania portu cargo w Białej Podlaskiej. Goście zostali oprowadzeni po pasie startowym.Przedstawiciele firmy ze Zjednocznych Emiratów Arabskich byli zadowoleni z tego co zobaczyli w Białej Podlaskiej

Inwestorzy przebywali w Polsce trzy dni. – Wizyta planowana była od dwóch miesięcy. Przyjechali do nas przedstawiciele jednej z największych tego typu firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – informuje Andrzej Judkowiak, prezes spółki Biala Airport.

Jak podkreślają obydwie firmy, są dopiero na początku negocjacji. – Jestem bardzo zadowolony z wizyty, podzielamy wizję spółki Biala Airport – tajemniczo mówi Mahmudal Ansari.

Do końca przyszłego roku byłe lotnisko wojskowe ma zamienić się w port cargo o klasie 3C. Będzie to pierwszy etap inwestycji, który ma pochłonąć około 70 mln euro.
http://www.biala24.pl/?id=Informacje&x=7346poniedziałek, 21 listopada 2011, lubuskielotnisko

Polecane wpisy